Tento příspěvek zahrnuje pokračování jarní úpravy antukového kurtu po zimě. Předchozí část si lze najít v prvním díle, kde se kurt zbavil veškerých nečistot a provedlo se základní zhutnění povrchu.
Přípravné práce
Závlahové trysky jsou po zimě zanesené antukou a zarostlé kořínky a proto se musí vyčistit.
Přívod vody, který byl na zimu vypnutý, se musí opět zprovoznit.
Aby bylo hutnění povrchu účinnější, musí se válec naplnit vodou.
Poté se hned tímto válcem povrch hutní nepřetržitě v celé ploše. Před hutněním se do povrchu zabořují stopy po chodidlech a naším cílem by mělo být vytvoření dokonale tvrdého povrchu bez viditelných deformací po chůzi.
Zarovnávání lajn
Nejprve se musí dokonale pokropit povrch, aby umožnil co nejlepší spojení nové antuky se starou. Ideální stav povrchu bývá po jarních deštích, jak lze vidět na výše zobrazených fotografiích.
Přípravnými pracemi jsme odebrali z kurtu velké množství antuky, kterou tam nyní musíme doplnit. Začínáme v prostoru lajn, kde na dostatečně vlhký povrch nanášíme antuku rozhozením z lopaty a rychlým a jemným stažením hrablem.
Povrch stále není dostatečně tvrdý a tak jízdu kolečkem volíme po okrajích kurtu nebo po lajnách.
Antuka se nanáší na povrch v menších úsecích, aby se stihlo hrablem zarovnat povrch ještě dřív, než antuka nasaje vlhkost a ztmavne. Takový povrch pak při stahování dřevěným hrablem hrudkovatí a nevytváří rovinatý povrch.
Potom se povrch přejíždí několikrát v různých směrech síťovačkou a pak hutní válcem.
Když máme vyplněný a srovnaný povrch u lajn, vyplňujeme antukou prostor mezi lajnami.
A pak se prostor opět přejíždí síťovačkou a těžkým válcem.
K těmto všem pracem se hodí více brigádníků, aby práce pěkně na sebe navazovaly.
Správnou vlhkostí povrchu, rovnoměrným posypem antuky lopatou, rychlým a jemných stažením hrablem a zarovnáním síťovačkou docílíme dobré spojení nové antuky s podkladem a jemné spojení nově zasypané části se starou antukovou plochou.
Pokud není povrch před nanesením nové vrstvy antuky dostatečně vlhký, tak kropíme vodou.
Po dosypání potřebného množství antuky máme lajny s antukou dobře zarovnané a nevylézají na povrch.
K dokonalému spojení nového a starého povrchu pomůže dostatečné kropení.
Pak po několik následujících dní se bude opakovat sekvence kropení, válcování a síťování, dokud povrch nenabyde dostatečné tvrdosti a nebude tak připravený na sezónu.